TANIŞMAK İÇİN BİR KAÇ İPUCU

Hepimiz bazen o hep tanışmak isteyeceğimiz türden mükemmel bir yabancıyla göz göze gelmişizdir. Ama ‘Ne desem?‘ diye düşünmeye kalmadan ortadan kaybolurlar.
Garipsenmemek adına konuşmaya cesaret edemediğimiz bu yabancılarla tanışmak için  işte size birkaç öneri…

01-
Öncelikle mükemmel yabancınızı gözünüzde büyütmüş olma ihtimalinin farkında olun.
Sonuçta kimse mükemmel değildir. O da sizin bizim gibi bir insan. Bu yüzden rahat olun ve rahat olduğunuzu seçtiğiniz kelimelerle, ses tonunuzla, jest ve mimiklerinizle gösterin. Siz tedirgin olup çaresiz görünürseniz müstakbel muhabbetiniz gerçekleşmeyebilir.

02-
Sizin mükemmel yabancılarınız olur da başkalarının olmaz mı sanıyorsunuz.
Siz de başka birinin mükemmel yabancısı olabilirsiniz gayet tabi. Bu yüzden gün içinde tanımadığınız bir insan iyi amaçlarla size yaklaşıp düzgün davranışlar çerçevesinde bir konu açarsa ön yargılı olmayın. Ona orada ayıracağınız birkaç dakika belki de hayatınıza yeni birini kazandıracaktır.

03-
Market, sokak, otobüs de olur.
Ana kitlenizi daraltıp yeni insanlarla belli çevreler içinde tanışmaya çalışırsanız daha kolay olabilir. Mesela o mükemmel yabancıyla bir sarrafta ya da konserde karşılaşsanız, konuşabileceğiniz daha fazla ortak şey bulabilirsiniz.

04-
Tanışmak istediğiniz kişiye direk olarak karşıdan ya da arkadan yaklaşmayın!
Bu, insanları oldukça rahatsız eder ve hızlanarak oradan uzaklaşmalarına sebep olur. Eğer biriyle konuşmak istiyorsanız ona yandan, yavaşça yaklaşın.

05-
Bir partide işe yarayan iltifatlar ya da konuşmaya konu olabilecek şeyler normalde pek işe yaramaz. Daha içten ve günlük bir cümleyle konuşmayı başlatmak daha iyi olur. Örneğin yardımsever bir insan olarak, tanışmak istediğiniz kişinin bağcıklarının çözülmüş olduğuna dikkat çekebilir ya da içinde bulunduğu galerinin kapanmak üzere olduğunu haber verebilirsiniz (Tabi eğer bunlar doğruysa!).

06-
Girişi yardım ederek yapabileceğiniz gibi o kişiden kendiniz için de yardım isteyebilirsiniz.
Mesela, ‘Dergiyi uzatabilir misiniz? Ulaşamıyorum da’ olabilir.

07-
İlk cümleniz açık uçlu bir soru olursa en iyisi. Açık uçlu bir soru sorduğunuz takdirde o kişinin verdiği cevabın daha uzun olma olasılığı yüksek. Örneğin: ‘Buralarda iyi bir kitapçı biliyor musunuz?
İlk sorunuzu ve ardından gelenleri doğru seçerseniz, o kişinin kendi hakkında da konuşma fırsatı doğmuş olur. Konu konuyu açarken sizin rastgele sorularınız da muhabbete dönüşebilir.
Konuşmanız ayaküstü sorulardan çıkıp bir muhabbete dönüştüğü andan itibaren mükemmel yabancınız hakkında bir detay öğrenmeniz an meselesi. Hakkında konuşabileceğiniz bir detay ya da herhangi bir ortak nokta bulduğunuz anda onu yorumlarınızla etkileyebilir ve ilgisini üzerinize çekebilirsiniz.

08-
Biriyle konuşmaya başlarsanız ve o sizle konuşmak istemezse nazik olun ve yanından ayrılın. Muhabbetin devam etmesi ihtimali olmadığını gösteren işaretler şunlardır:
a- Tek kelimelik cevaplar,
b- Göz kontağı olmaması,
c- Bağlı kollar,
d- Çapraz bacaklar veya
e- O kişinin umutsuzca telefonuna sarılması.
Bu işaretler gayet açık görünüyor ancak bazı insanlar onları görmezden gelip, karşısındakinin üstünde istediği etkinin tam tersini yaratıyor.

MSN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s