60 YAŞ KURALLARI

Altmış yaş ve üzerinin huzurlu ve mutlu geçmesi için bazı şeylere dikkat etmek ve bazı şeyleri yerine getirmek gerekmektedir.
01- Yaşam boyu tasarruf ettiğiniz parayı kendiniz için kullanma zamanıdır. Onu, size üzüntü verecek yatırımlar için kullanmayın. Başkalarının hoşuna gidecek şeylerin peşinden koşmaktan vazgeçin.
02- Bu dönemde ana gaye, paranın sizin tarafınızdan zevkinize ve arzularınıza göre harcanmasıdır. Tasarrufunuzu, onu biriktirmek için katlandığınız özverileri bilmeyenlere bırakmayın. Unutma ki; ölümden sonra para, sadece kavga, kin ve nefrete yol açar.
03- Oğullarınızın ve torunlarınızın parasal problemleri ile uğraşmayı bırakın. Onların, sizin için yaptıkları harcamalar için kendinizi suçlu hissetmeyin. Çünkü, eğitim dahil, onlar için daima en iyisini yapmaya çalıştınız. Şimdi sorumluluk onlarındır.
04- Çocuklarınızla ve torunlarınızla birlikte yaşamaktan kaçının. Sadece onları görmeye gidin ve davet edildiğinizde onlarla beraber olun. İmkanınız varsa evde bir yardımcı bulundurun ve kimseye yük olmayın.
05- Çocuklarınız tarafından bazı etkinliklere davet edilmezseniz, sakın gücenmeyin. Şartlar uygun olmamış olabilir. Unutmayın ki; belki gençliğinizde siz de anne-babanızı davet etmemiş olabilirsiniz.
06- Gençlere düşünce ve tecrübelerinizi aktarın, yanılmış olsalar bile onlarla tartışmayın ve onların düşüncelerine saygılı olun.
07- Sağlıklı, büyük fiziki hareketler gerektirmeyen bir yaşamınız olsun. İyi beslenin ve ölçülü bir şekilde spor yapın.
08- Kendinize iyi bakın ve bakımlı olun. Fiziki görünümünüze (saç-tırnak- diş- cilt) dikkat edin. Düzenli bir şekilde güzel koku ve krem kullanın.
09- Modern olmak önemli değil. İyi bir klasik olmaya çalışın. Saçlarınızı boyatarak ve şatafatlı giyinerek gülünç olmayın.
10- Kitap okuyun, radyo dinleyin, TV’de güzel programlar izleyin ve dostlarınıza telefon edin.
11- Hoşunuza giden ve imkanlarınız ölçüsünde aktiviteler yapın. Yürümek, kendi yaşıtlarınız ve dostlarınızla beraber olmak,  seyahat etmek gibi.
12- Sosyal ve kültürel etkinliklere katılın. Müzeleri  ziyaret edin, sinema ve tiyatroya gidin. Önemli olan, ev ortamından biraz uzaklaşmaktır.
13- Hayatta hatırladığımız güzel anılar kadar, unutulması gereken kötü anılarımız da vardır. Sadece anılarınızla yaşamayın, bugünü de değerlendirin.
14- Her zaman acı ve üzüntülerle karşılaşabilirsiniz. Onları paylaşın ama abartmayın, azaltmaya gayret edin. Zira yaşamınız ve geçmişiniz sadece sizi ilgilendirir.
15- Az konuşun, çok dinleyin. Size bir şey sorduklarında yavaş bir tonla kısa konuşun, sadece iyi, güzel ve hoşa giden şeylerden bahsedin.
Sonuç olarak Mario Benedetti’nin dediği gibi:
‘’Soğuktan donsan da, korkudan ölsen de, güneş batsa ve rüzgar sussa da, lütfen pes etme ve teslim olma. Halen ateş vardır ruhunda, hayallerin vardır gerçekleşecek, çünkü her gün yeni bir başlangıçtır.’’

ALINTI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s