SON ÇAR

18 Mayıs 1868 – 17 Temmuz 1918 yılları arasında yaşayan son Çar II. Nikolay, 01 Kasım 1894 yılında 26 yaşında iken Rusya tahtına çıktı ve 26 Mayıs 1896’da taç giydi.
Çok dindar ve dini kurallara sıkı sıkıya bağlı bir Ortodoks Hristiyandı.
Babası Çar III. Alexander, annesi Maria Fyodorovna’dır.
Eşi de bir Alman soyundan gelen ve annesi tarafından akrabası olan Alexandra Fyodorovna’dır.
Bu evlilikten Olga, Tatiana, Maria ve Anastasia isimli dört kızları, bir de Aleksey isimli bir erkek oğlu dünyaya geldi. Oğlu Aleksey hemofili hastalığına yakalandı.
SAVAŞ İLANI ve BAŞLAYAN SORUNLAR
O günkü Çarlık geleneklerine göre iyi bir çar olabilmek için;
a- Çarın bir erkek çocuğunun olması
b- Toprak fethetmesi
gerekiyordu.
Çar Nikolay oğlu Aleksey hasta olduğundan dolayı tahta çıkamayacağı için, diğer şartı yerine getirmek amacıyla Japonya’ya gereksiz bir savaş açtı. İyi politikacıların tavsiyelerini dinlemedi, dine aşırı bağlılığından dolayı da dogmatik düşünerek yanlış kararlar vermeye başladı. 
Savaştan dolayı insanlar aç ve sefil durumda olduğundan dolayı da yönetimden şikayetler başladı. Bu amaçla barışçıl gösterileri dikkate almadı ve önemsemedi. Hatta eşinin baskısıyla ailesi ile birlikte biraz tatil yapmak için şehri terk etti.
Bu arada halk saraya girdi, halka ateş açan askerler 1000 kişiyi öldürdü ve o güne ‘’Kanlı Pazar’’ denildi.
Artık halk devrim ve seçilmiş bir parlamento (Duma)  istiyordu.
Bu arada savaş da iyi gitmiyordu ve Rusya, hem karada, hem denizde Japonya’ya mağlup oldu, topraklar dağılmaya başladı.
Çar Nikolay danışmanlarının tavsiyesiyle (eşinin itirazına rağmen) Duma teklifini kabul etti ama; hem Ekonomik ve Sosyal reformlar yapmaya, hem de parlamentoya büyük roller vermeye yanaşmadığı gibi, binlerce devrimciyi de infaz ettirdi. (1905)
RASPUTİN
Bu arada Grigori Rasputin isminde olağanüstü yeteneklere sahip olduğu iddia edilen mistik bir kişi Saint Petersburg’a geldi. Güzel konuşmalarıyla manen aç olan insanların ruhlarına hitap ediyor, özellikle de kadınları etkiliyordu.
Rasputin beş yıl içerisinde Saint Petersburg sosyetesinin içinde yer edindi ve kendisine ciddi şekilde bağlanan Çariçe Alexandra’nın desteğini aldı. Hasta olan çocuklarını iyileştirme amacıyla da saraydan çıkmaz oldu.
Başbakan Stolypin ise Rasputin’e hiç güvenmiyordu. Siyasi konularda Çar ve eşi kendisini değil de; daha çok Rasputin’i dinledikleri ve onun etkisinde kaldıkları için istifasını verdi ama Çar kabul etmedi.
DEVLET ve İNANÇ ÇATIŞMASI
Artık iş devlet ve inanç çatışmasına dönüşmüştü.
Rasputin’e karşı olan Başbakan Stolypin 1911’de Kiev Opera binasında vuruldu. Onun devre dışı kalmasıyla Rasputin, Çar ve eşi üzerindeki etkisini daha da artırdı.
1914’te Almanya ve Avusturya Sırbistan’a girince; Çar Nikolay yeniden bir savaş kararı verdi, kendisini başkomutan olarak atadı ve yönetimi de eşine bırakarak savaş cephesine gitti.
O savaşla uğraşırken Saint Petersburg’da yönetimi ele geçiren eşi Alexandra, Rasputin’in görüşleri doğrultusunda bakanları teker teker değiştirdi ve yerlerine Rasputin’e yakın olanları atadı.
1916 yılına gelince Almanlar Rusya’nın birçok yerini işgal etti, Çarın hiçbir itibarı kalmadı ve halkın büyük bir kesimi artık iktidardan nefret etmeye başladı.
Bu durumlardan Rasputin’i sorumlu tutan saraya yakın bazı kişiler de Rasputin’i öldürdü.(1916)
DEVRİM
Artık Rusya patlamaya hazır bir bomba gibiydi.
Halk arasında anti-emperyalist fikirler yayılmaya başladı. Çar Nikolay bunlara şiddetle karşılık verdi, Yahudilere anti-semitik katliamlar yaptı.
Halk açlık ve sefalet içinde olmasına rağmen savaştaki askerleri desteklemek için canla başla çalışıyordu. Silah fabrikasında grev başladı ve işçiler ayaklandı. Saint Petersburg’da 100.000 kişi ve fabrikada çalışan kadınlar protesto gösterisi yaptı.
Çar Nikolay ve eşi Alexandra durumu yine kavrayamıyor, halkın hala kendilerini sevdiğini ve saraya bağlı olduğunu düşünüyorlardı.
İşin garip tarafı Rus istihbaratı iyi çalışmasına, devrimin liderlerinden Stalin’in Sibirya’da ve Lenin’de İsviçre’de olmasına rağmen; bu isyan lidersiz başlamıştı.
Bu gelişmeler üzerine Çar Nikolay orduyu halkın üzerine gönderdi, birçok insan ve özellikle çocuklar öldü. Ertesi gün halk artık bu sefer saraya yürüdü.
Diğer yandan savaştaki Rus ordusu çözüldü ve firarlar başladı. Ordu silahlarına kırmızı kurdeleler takarak devrime katıldı. Sarayın suyu ve elektriği kesildi. Sarayı koruyan muhafızlar da sarayı terk etti.
İşin ciddiyetini yeni anlayan Çar Nikolay tavizler vermesine rağmen iş işten geçmiş ve 1917 Şubat Devrimiyle Saint Petersburg düşmüştü.
Devrimciler kendi yerine kardeşi Mihail’in tahta çıkmasını teklif etti ama kardeşi bunu kabul etmedi. Bunun üzerine Çar Nikolay çaresizce kendisinden istenileni yapmak mecburiyetinde kalarak kendisi ve oğlu adına tahttan feragat etti.
Tek bir yazı ve imzayla 1613 yılında başlayan 300 yıllık Romanov hanedanlığına son verdi. ( 1917)

Colakkadizade tarafından Netflix ”The Last Czars” dizisinden özetlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s