YENİ BİR DÜNYA ve SPİNELLİ

Photo by freestocks.org on Pexels.com

Bu yazıyı Netflix’te izlediğim, bugünkü Avrupa Birliği’nin temellerinin nerede, ne şekilde ve hangi şartlarda atıldığını anlatan ‘’Yeni Bir Dünya’’ filmi vesilesiyle yazıyorum.

ALTİERO SPİNELLİ

Filmin kahramanı olan İtalyan Politikacı Altiero Spinelli 31 Ağustos 1907 tarihinde Roma’da doğdu, 23 Mayıs 1986 tarihinde yine Roma’da vefat etti.
Erken yaşta o sıralarda İtalya’ya hükmeden Benito Mussolini’nin Ulusal Faşist Partisi rejimine karşı çıkarak İtalyan Komünist Partisine (PCI) katıldı  
1927’de komünist ve militan bir anti-faşist olduğu gerekçesiyle 20 yaşında iken Faşist rejim tarafından tutuklandı ve on yıl hapiste kaldı. 
Bu seferde Faşizme karşı mücadele etmek için benimsediği Stalinizm karşısında hayal kırıklığına uğrayarak, 1937’de İtalyan Komünist Partisinden ayrıldı.
2. Dünya Savaşı sırasında faşist rejimin diğer muhalifleri olan sosyalist ve komünistlerle birlikte Lazio yakınlarındaki Ventotene adasında altı yıl daha hapiste kaldı.
Komünizmi ve Komünist Partisini terk edip, özgür, demokratik ve birleşik bir Avrupa’yı savunan Federal düşüncelerinden dolayı bu sefer de hapisteki eski arkadaşları tarafından ajanlık ile suçlanıp dışlanmaya, yalnız bırakılmaya çalışıldı.
Buna rağmen orada da fikirlerini savunup, kendisini destekleyen başta Ekonomist Ernesto Rossi ve Felsefe Profesörü Eugenio Colorni olmak üzere, diğer demokratik sosyalistlerle birlikte bugünkü Avrupa Birliğinin temeli sayılan ve ‘’1941 Ventotone Manifestosu’’ olarak bilinen manifestoyu hazırladı. 
Özgür ve Birleşik Avrupa adını verdikleri bu Manifestoda;
‘’Egemen devlet, savaşla eş anlamlıdır. Savaşta faşist güçlere karşı mücadele başarılı olursa, savaş sonrası bu sefer eski Avrupa egemenlik sisteminin ve değişen ittifaklarla ulus-devletler sisteminin yeniden kurulmasına yol açılabilir. Bu da milliyetçiliği körükler ve kaçınılmaz olarak yeniden bir savaşa, hatta 3. Dünya Savaşına yol açar. Olması gereken savaştan sonra demokratik güçler tarafından bir Avrupa Federasyonu kurulmasıdır’’ düşüncelerini savundu.

Ernesto ROSSİ ve Altiero SPİNELLİ

FİLME GELİNCE
Filmin bir sahnesinde Altiero Spinelli, Ventotone Hapishanesinde Komünist Partiden ayrıldığı ve farklı fikirleri savunduğu için kendisini yargılayan, yine kendisi gibi tutuklu eski arkadaşlarına şöyle diyordu.
‘’Savunduğunuz Komünist Partinin finansal öğretisi gerçeklikle uyuşmuyor ve Proleterya’nın iktidarı düşüncesi, artık Stalin’in kendi kişisel diktatörlüğüne dönüştü. Ve Stalin’in Hitler ile yaptığı anlaşma da bir suçtu.
Benim Komünist Partiyle ilgili eleştirilerim bir siyasi tercih değil. Yani bir başka partiyi tuttuğum için eleştirmiyorum. Eleştirdiğim konu şu:
Parti yanlış yapsa bile; siz bunu doğru kabul ediyor ve hiçbir eleştiriyi kabul etmiyorsunuz. Bu yüzden insanların düşünce özgürlüğünü ellerinden aldınız, daha önemlisi kendi düşünce özgürlüğünüzü de. Ben Partiyi ve Komünizmi terk ettim, çünkü inancım kalmadı.’’
Savaş bittikten sonra arkadaşlarıyla yaptıkları bir toplantıda ise; şöyle diyordu.
‘’Artık kalbimizdekileri özgürce konuşabiliriz. Kelimelerin gücünü ve uyandırıcı etkisini bilirim ama sahnede alkış tutulanlardan söz etmiyorum. Benim kastettiğim, ölüleri ve tabutları harekete geçiren, tabutları tahta ayakları üstünde yürüten sözlerdir.
Barışın evrendeki anlamına bakın. Gece, gökyüzüne yıldızların zaferini getirdi. Biz böyle zamanlarda asırlara, tarihe ve evrene sesleniriz.
Zor şartlarda ve alkışlardan uzakta doğan fikirler, onları reddedenlere eziyet etmeyi ve peşlerini asla bırakmazlar.’’

BEYYİNAT tarafından ”Netflix / Yeni Bir Dünya” fiminden özetlenmiştir. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s