PARİS ve FRANSA

Photo by Pixabay on Pexels.com

Bu yazımda 2012 yılında Sorbon Üniversitesinde öğrenci olan oğlumun yanına gittiğimizde gezdiğimiz Paris’le ilgili bazı gözlemlerimi aktarmak istiyorum.
Gezi esnasında dikkatimi çekmeyen veya aradan uzun zaman geçtiği için hatırlayamadığım bazı noktalar olabileceği gibi, o günden bu güne birçok değişiklikler de olmuş olabilir.
Bu gözlemlerim sadece dört günlük bir geziye ait olduğu için elbette birçok eksiklikler de olabilir. Şimdiden bağışlamanızı dilerim.

Photo by Max Avans on Pexels.com

DİKKAT ÇEKEN NOKTALAR
1- Trafik rahat, insanlar daha çok küçük arabalar ve Metro ile seyahat ediyor. Durumu iyi olanların büyük ikinci bir arabası olsa bile işe gelip giderken onları kullanmayı tercih etmiyorlar.
Ben kendim de Peugeot kullandığım için, arabada niye normal fren var da park freni yok, park ederken boşa alıp el freni çekiliyor diye merak etmiştim. Sebebini orada anladım. İnsanlar küçük arabalarla gelip park yerinde boş buldukları bir yere giriyor, diğer arabalar park freni kullanmayıp arabayı boşta bıraktığı için, tamponuyla hafifçe biraz öndekini ileriye, arkadakini geriye ittirerek kendine bir yer açıyor ve öyle park ediyor. Böylelikle düzgün park etmeyen bazı arabaların park yerinde fazla yer işgal etmesi önleniyor.

2- Metrolarda çok fazla güvenlik görevlisi görmedim. Metrolar eski olmasına ve oralarda yatan evsizlere rağmen, yine de bakımlı ve iyi çalışıyor. Metrolar en fazla dört dakikada geliyor. Tabii her köşede amatör müzisyenler de eksik değil. 

3- İnsanlar genelde fit. Kilolu insan çok az gördüm. Bunun sebebinin de insanların arabalarıyla değil de, yayan veya toplu ulaşım vasıtalarıyla işlerine gidip gelmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.
Metrolar neredeyse yerin iki üç kat altında ve merdivenler bol olduğu için inip çıkmak bile zaten bir spor gibi. 

4- Kıyafet konusunda çok salaş değiller. Kadınlar genelde siyah, bej, kırmızı, gri elbiseler altına uyumlu Babet veya topuklu ayakkabı giyiyor. Erkekler ise genelde ceket, gömlek, pantolon veya takım elbise ile normal ayakkabı giyiyor.

5- Caddeler geniş, ağaçlı ve geniş kaldırımlı.

6- Paris merkezindeki binaların eski mimarı dokusu korunmuş ve Restorasyon yapılacaksa eğer, aynı şekilde yapmak mecburiyeti var. Restorasyon yaparken binanın eski halini gösteren büyük bez çerçevelerle binanın etrafını sarıyorlar. Eğer bina taş yapı ise; onu beton olarak değil, yine aynı şekilde taş yapı olarak yapıyorlar.

7- Kavşaklardaki binaların kavşağa bakan kısımları genellikle bal peteğinin kenarı gibi kesik şeklinde. Bu tarz bir mimari ile dört köşedeki binalar aynı şekilde yapıldığı için cadde genişliyor. Aynı zamanda dört taraftaki yollardan gelen yayalar ve arabalar birbirlerini rahat görüyor.
Bizim Fransız balkon dediğimiz balkonlar da işte tam o köşeye yapılıyor ve çiçeklerle süslendiği için çok güzel görünüyor. Zaten binalar da çok yüksek olmadığı için (en fazla altı kat) kavşağa bir rahatlık ve ferahlık veriyor.     

8- Versailles Sarayındaki slayt gösterisinde Krallar döneminden, Ronesans ve Reform hareketlerinin başladığı döneme kadar anlattılar. 1789 Ronesans ve Reform hareketleriyle Krallık dönemi sona erdi diyerek bitirdiler.

9- Sarayda geçmişe ait her şeyi, yataklara ve resimlere kadar bütün eşyaları özenle korunmuş.
Acısıyla ve tatlısıyla, iyi ve kötü yönleriyle yaşanmış bir geçmişleri var ama ne krallık dönemine dönelim gibi bir iddiaları var, ne de o dönem çok kötüydü gibi söylemleri. Yani iyisiyle kötüsüyle geçmiş bizimdir, biz geleceğe bakalım tavrını prensip edinmişler.

Photo by Matt Hardy on Pexels.com

PARİSTE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER
01-
Versailles Chatau / Versay Sarayı
02- Eiffel Tower  / Eyfel Kulesi
03- Museum de Louvre / Louvre Müzesi
04- Notre Dame Cathedral / Notre Dame Katedrali
05– Grande Mosquee  de Paris/ Büyük Paris Camii)
06- Universite de La Sorbonne / Sorbon Üniversitesi
07- Jarden de Luxemburg / Lüksemburg Bahçeleri
08- River de Sienne / Sen Nehri
09- Champ Elysee  / Şanzelize Caddesi
10- Arc de Triomphe / Paris Zafer Takı (Şanzelize Cad. Batı ucunda)
11- Galeries de Lafeyette / Lafeyette Alışveriş Merkezi
12- Pantheon / Anıt Mezar

BEYYİNAT / Ekim 2012 Paris Gezisi Notları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s