SNELLMAN ve BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİ

Photo by Tomas Williams on Pexels.com

Finlandiya Rus hakimiyeti altında iken bir yükseliş önderi olarak ortaya çıkan Johan Wilhelm SNELMAN (1806-1881), dönemin büyük bir bilim adamı, derin bir filozofu ve ünlü bir siyasetçisiydi.
Onun asıl önemi, Fin kültürünü yaratan bir halk öğretmeni olmasından kaynaklanır.
Onun hayat felsefesi şu şekildeydi:
‘’ Ülkemizin güçlü ve emperyalist ülkelere karşı direnebilmesi için kültür ve uygarlık yönünden onlardan yüksek olması gerekir.
Eğitim almış olanlar, milli düşünceyi geliştirmeye, milli ruhu uyandırmaya, milli iradeyi güçlendirmeye mecburdurlar. ’’
O bu felsefeyle, bir aydın olarak, öğretmenler, din adamları, avukatlar ve memurlarla birlikte, halkın eğitilmesi ve eğitimin yaygınlaşması amacıyla bir seferberlik ilan etmişti.
Ülkeyi bir ülkeye bir uçtan, bir uca dolaşıyor, işçi, köylü, madenci demeden herkesle sohbet ediyor, kitaplar veriyor, adreslerini alıp mektuplaşıyordu.
Zeki insanları uyandırıyor ve zihinlerini açıyordu.
Bir yere gittiği zaman çevresine eğitim gönüllülerini topluyor ve onlarla sohbet ediyordu.
Ve bu sohbetlerde şöyle örnekler veriyordu.
‘’Bakınız, halkımız ince ve ham kenevir liflerini bükerek ip haline getiriyor, sonra onları beraberce büküp sicim örüyor, sonra da sicimleri bükerek halat yapıyorlar.
Bizim işimiz de tıpkı böyle. Aydınlarımızın dağınık güçlerini bir araya toplayarak, halkımızı büyük bir güç haline getirmeliyiz.’’     
Unutmayalım ki; halkın cehaleti, kabalığı, sefaleti, hastalıklı ve kötü ahlaklı olması, bizim suçumuz ve utancımızdır.
Soğukların ve kışın sert geçtiği ülkenin ücra köşelerinde çalışan, durumlarından çok da memnun olmayan öğretmenlere de fedakarlık çağrısı yaparak, şöyle seslendi:
‘’Kardeşlerim! Görevinizin ne kadar ağır ve yorucu olduğunu biliyorum. Ama biz bu milleti uyandırmak için çıktığımız yolun henüz başındayız ve bu işin öncüleriyiz. Fedakarlık yapmak ve cehaletle mücadele etmek için tüm zorluklara göğüs germek zorundayız.
Ülkenin aydınları ve öğretmenleri bu çağrıya destek verdi. Bu seferberliğe, daha sonra doktorların, avukatların, memurların ve tüccarların da katılımıyla ortaya ‘’Beyaz Zambaklar Ülkesi’’ çıktı.

BEYYİNAT tarafından derlendi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s