ZEKA GELİŞTİRME METODLARI

01- Doğru zamanlama yapın:
En iyi düşünme zamanınızı belirleyin ve en zor beyin çalışmalarınız için o zamanı rezerve edin. Çünkü  çoğu yetişkin insan sabahları, çoğu geç insan ise öğleden sonra daha net düşünür.

02- İyi bir eğitim alın fakat abartmayın:
Okula gitmenin yaratıcılık üzerinde pozitif bir etkisi vardır. Vardır ama artan bir şekilde gelişen mezuniyete odaklanma durumu bu yaratıcılığı olumsuz etkiler.

03- Not alın:
Bir Çin atasözü “en zayıf mürekkep en güçlü hafızadan daha kalıcıdır” der.

04- Günde bir fincan kahve için:
Araştırmalar bir fincan kahvede bulunan kafein miktarının konsantre olmanıza yardımcı olacağını gösteriyor. Fakat kaygı ve endişeye  meyilli bir karakteriniz varsa; bu pek bir işe yaramayabilir..

05- Dikkatinizi verin:
Sadece toplantıdan birkaç saniye sonra bir kişinin adını unutuyorsanız ; problem hafıza değil, konsantrasyondur.  O takdirde bilinçli olarak hafıza bankanıza kendi kendinize yeni bilgi koymanız gerekmektedir.

06- Zekanızı geliştirmek için vücut egzersizi yapın:
Uzmanlar, aerobik antrenmanın okul performansından sinir iletim hızına kadar her şeyi geliştirdiğine inanıyorlar. Egzersiz gerçekten yapılmasını mantıklı kılan birçok yarara sahip.

07- Yeni şeyler deneyin:
Yaratıcı ve yaratıcı olmayan kişilerin karşılaştırıldığı bir çalışmada temel farkın; birinin yeni şeyler öğrenme konusunda daha açık olduğunu diğerinin ise olmadığını göstermektedir.

08- Dikkat dağılma olayını sonlandırın:
Alakasız uyarıcılar tarafından bombardımana tabi tutulur iseniz, bir yere odaklanmanız çok zor olur. Kesinlikle bir şeyi yapmanız gerekiyorsa; örneğin: Bir raporu tamamlama gibi. Telefonun fişini çekebilmeli  ve konsantre olabileceğiniz bir yer bulmalısınız.

09- Tutkularınızın peşinden gitmeyi sakın unutmayın:
Bir Hollandalı psikolog “santrancın  büyük ustalarını, diğer santranç ustalarından neyin ayırdığını bulmaya çalışıyor. Her gruba bir “ IQ, hafıza ve boyutsal akıl yürütme testi” uyguluyor.
Onlar arasında test farklılığı bulamıyor. Halbuki aralarındaki tek fark, büyük ustaların santrancı daha çok sevmeleri, daha tutkulu ve daha çok bağlı olmaları.
Bu nedenle Tutku, yaratıcılığın anahtarı olabilir.

James THORTON

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s