SESSİZ EV / ORHAN PAMUK

Görsel: YKY – Yapı Kredi Yayınları

Orhan PAMUK, Sessiz EV romanında, kendi anlatımından ziyade, roman kahramanlarını konuşturuyor, olayları onların diyaloglarıyla anlatıyor. Örneğin; ‘dedi, sordu, cevap verdi’ gibi kelime ve cümleler yerine, roman kahramanlarını konuşturarak, arka arkaya onların kelime ve cümlelerini sıralıyor, kimin konuştuğunu, kimin araya girdiğini, kimin cevap verdiğini veya kimin sorduğunu, diyalogların gidişatına göre okuyucu kendisi anlıyor, anlamaya çalışıyor.
Ayrıca yazar romanda, insan, çevre ve eşya tasvirlerini, çok iyi bir gözlemci olarak, en ince detay ve ayrıntılarına kadar çok iyi yapıyor.

ROMANA GELİNCE
Romanda, kocası, tek oğlu ve gelini ölmüş, Tuzla yakınlarında, Cennet Hisar denilen bir sahil kasabasındaki eski ve sakin bir evde, kendisi için birer travma olan eski hatıralarıyla birlikte yaşayan, doksan yaşında, akli melekelerini yitirmiş bir babaannenin acınası hikayesi anlatılıyor.
Evde kendisiyle birlikte yaşayan ve kendisine hizmet eden tek kişi ise; kocasının evin hizmetçisi olan kadından gayr-i meşru olarak doğan cüce oğlu Recep’tir.
Bir diğer gayr-i meşru oğlu olan İsmail ise evlenmiş ve onun da Hasan isminde bir oğlu vardır.
İstanbul’da yaşayan torunları Faruk, Nilgün ve Metin’in ise; ne kendilerine, ne de babaannelerine hiçbir faydası yoktur. Onlar bu sessiz eve geldiklerinde babaanneleriyle yine Recep ilgilenir, onlar kendi hallerini yaşar. 
Kendisini bir haftalığına ziyarete gelen bu torunlarından en aklı başında görünen Nilgün ise; devrin ideolojik çatışmalarına kurban giderek, gayr-i meşru kuzeni Hasan tarafından, hem aşkına karşılık vermediği, hem de farklı siyasi görüşleri olduğu gerekçesiyle dövülerek öldürülür.

Sonuç olarak;
‘’HAYAT sonu ölümle biten tek seferlik araba yolculuğu gibidir. Onu geriye döndüremez ve bitince yeniden başlayamazsın. Ama elinde bir kitap veya bir diğer ifadeyle bir hayat rehberi varsa; ne kadar anlaşılmaz olursa olsun, tekrar geriye, acı ve tatlı anılara, yaşanmışlıklara dönüp onu okuyabilir, hayatı ancak o zaman anlayabilirsin.’’

ROMANDAN BAZI CÜMLELER
‘’Kapa kapıyı, düşüncemin saflığı bozulmasın, anılarım zehirlenmesin ve benim tertemiz düşüncem kıyamete kadar burada, bu sessiz evde, melekler gibi salınıp dursun.

‘’Tarih ve hayat, karıştırılan bir iskambil destesi gibidir. Hiç birinin birbiriyle ilişkisi, öncesi ve sonrası, önü ve arkası, nedeni ve sonucu yoktur. Her şey onun içindedir, ama hepsini birbirine bağlayan bir hikaye yoktur.’’

‘’Ne tuhaf aşk denen şey! Bir yandan, bıkıp usanmadan gelecekte ne olacağını düşünüyor, öte yandan da olup bitenleri yeniden düşünerek geçmişte yaşıyorum.’’

‘’Yenilgi ve zaferin yalnızca birer kelime olduğunu düşündüm; hangisine inanırsan o gelir seni sonunda bulur.’’

BEYYİNAT tarafından Orhan PAMUK / Sessiz EV kitabından özetlenmiştir.

Yapı Kredi Yayınları (1983)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s