SARAY ve DEĞİRMEN

1745 yılında, Alman – Prusya Kralı Büyük II. Frederick, BERLİN yakınlarındaki Postdam ormanlarında gezinirken, bir yel değirmeninin bulunduğu bir tepe üzerinde durur.
Tepe manzarası ve havası çok güzel bir yerdir.
Sessiz ve sakin ortamda kitap okumayı seven, kütüphanesiyle ünlü kral etrafındakilere, ‘’Bu değirmeni satın alın, yıkın ve yazlık sarayımı buraya yapalım’’ der.
Adamları değirmenciye gider ve kralın bu isteğini iletirler.
Değirmenci ‘’Burası satılık değil’’ diye cevap verir.
Kral değirmenciyi huzuruna çağırır ve ‘’Yanlış anladınız herhalde, kaça satarsanız satın, ben almak istiyorum’’ der.
Değirmenci ‘’Yanlış anlamadım efendim. Adamlarınıza da söyledim, değirmenim satılık değil’’ der.
Kral ‘’Beyefendi inat etmeyin, paranızı fazlasıyla vereceğim’’ diye ısrar edince değirmenci;
‘’Efendim, siz koskoca kralsınız. Almanya’nın her yerinde sarayınızı yapabilirsiniz. Burası dedemden babama, ondan bana kaldı, ben de çocuğuma bırakacağım. Burası bizim aile ocağımız. Değirmenin bahçesinde dedemin, babamın mezarları var. Ben de ölünce onların yanına gömülmek istiyorum. Onun için de satmak istemiyorum.’’ der.
Beklemediği bu cevap karşısında sinirlenen Kral Frederick ayağa kalkıp ‘’Sen benim Prusya Kralı olduğumu bilmiyor musun?’’ diye bağırınca, değirmenci ‘’Sizin kral olduğunuzu biliyorum ama ben de bu değirmenin sahibi Sans-Souci’yim’’ der.
Kral öfkeden deliye döner ve ‘’Madem benim kim olduğumu biliyorsun, o halde zorla alabileceğimi de biliyor olmalısın. Bakalım o zaman ne yapacaksın’’ der.
Değirmenci gayet sakin bir şekilde, tarihe geçecek ve dünyanın her yerinde Adalet’in sloganı olacak şu ünlü sözü söyler:
‘’Siz kral olabilirsiniz ama Berlin’de de hakimler var.’’
Bu cevap üzerine Kral, kendi ıslah ettiği adalet sistemine ve o sistemin hakimlerine halkın güvendiğini, Kralın bile mahkemelere istediğini yaptıramayacağına inandığını anlar ve adamlarına, değirmencinin sözü gibi tarihe geçecek şu sözleri söyler:
‘’Hiçbir güç, hiçbir iktidar, kral bile olsa adaletten üstün değildir.’’
Daha sonra Kral II. Frederick, bu yel değirmeninin Prusya Krallığı devam ettiği müddetçe korunmasını ister ve sarayını da hemen o değirmenin altına inşa ettirir.
Sarayına da değirmencinin ismi olan ‘’Sans-Souci Sarayı’’ adını verir.
Evet! Saray ve değirmen günümüzde hala bir ‘’Adalet Simgesi’’ olarak o tepede arka arkaya duruyorlar.
Ve yıllar sonra genç bir Osmanlı Subayı, 31 Aralık 1917’ye rastlayan yılbaşı gecesi bir heyetle birlikte Berlin’de bir davete katılır. Arkadaşlarına bu olayı anlatır ve ‘’Haydi gidelim, bu sarayı görelim’’ der, beraberce gidip bu eşsiz anıtı gezerler.
Heyete bu teklifi yapan, o günün genç Osmanlı Subayı, genç Mustafa Kemal’dir.
Sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri olan Mustafa Kemal ATATÜRK, belleğinde yer eden bu hatırayı unutmayarak, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra tüm mahkeme salonlarında, hakimlerin arkasında yazılı duran şu sözü yazdırır.
‘’ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR!’’            

ALINTI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s